18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Spada liczba urodzeń

Patryk Drabek
Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Spada liczba urodzeń, ale są osoby, które decydują się na dziecko. Joanna Domagała trzyma na rękach swojego syna Aleksandra. Jego tata ma na imię Dominik, a dziecko urodziło się 17 stycznia i zamieszka w Zawierciu.
Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Spada liczba urodzeń, ale są osoby, które decydują się na dziecko. Joanna Domagała trzyma na rękach swojego syna Aleksandra. Jego tata ma na imię Dominik, a dziecko urodziło się 17 stycznia i zamieszka w Zawierciu. P. Drabek
Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: W większości miast i gmin naszego powiatu spada liczba urodzeń. Wyższa jest również liczba zgonów. Czy to oznacza, że nasz powiat się wyludnia? To tendencja ogólnopolska.

Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Spada liczba urodzeń

Zastanawialiście się kiedyś ile osób co roku rodzi się i umiera na terenie powiatu zawierciańskiego? Niestety wszystkie dane wskazują na to, że nasz powiat się wyludnia. Rodzi się coraz mniej dzieci.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Zawierciu, w 2013 roku urodziło się w tym mieście 612 dzieci, a rok wcześniej 673. W przypadku zgonów mówimy o liczbach - 1027 (2012) oraz 1043 (2013).

Trzeba jednak pamiętać, że w tym zestawieniu brane są pod uwagę osoby, które urodziły się lub zmarły na terenie Zawiercia. Dla przykładu, jeśli kobieta z Częstochowy urodziła dziecko w szpitalu w Zawierciu, to jest ono uwzględniane w zestawieniu zawierciańskiego USC.

Dokładniejsze dane można otrzymać z wydziałów ewidencji ludności w poszczególnych gminach. Idąc tym tropem dowiedzieliśmy się, że w 2012 roku przyszło na świat 469 zawiercian, a zmarło 683. W 2013 roku odnotowano natomiast więcej zgonów (671) i mniej urodzeń (428).

Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Komentarz
- Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy, że zgonów jest więcej niż urodzeń i jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Z czego wynika mniejsza liczba urodzeń? Trudno mi to ocenić i trzeba w tym przypadku zapytać młodych rodziców. Moje odczucia są takie, że wynika to pewnie z sytuacji ekonomicznej w kraju. Poza tym młode kobiety pracują i rozwijają się zawodowo - podkreśla kierowniczka USC w Zawierciu, Jolanta Bujak.

Jej zastępca Anna Furgacz dodaje, że najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Zawierciu to Aleksandra, Zuzanna, Piotr i Jakub.

Na imię Aleksander dla swojego synka zdecydowali się państwo Joanna i Dominik Domagałowie z Zawiercia.
- Czy gdy decydowaliśmy się na powiększenie rodziny, braliśmy pod uwagę czynniki ekonomiczne? Zdecydowanie tak i wydaje mi się, że nadeszły takie czasy, że trzeba o tym pomyśleć, by nie wpaść w pułapkę. Im później decydujemy się na dziecko, tym jest lepiej i tak jest w naszym przypadku. Jesteśmy dwa lata po ślubie i jesteśmy pewni, że poradzimy sobie finansowo - podkreśla Joanna Domagała.

Niż demograficzny w powiecie zawierciańskim: Takie są dane
Jak wygląda sytuacja związana z urodzeniami i zgonami w innych gminach powiatu zawierciańskiego? Informacje w tej sprawie uzyskaliśmy od Urzędów Stanów Cywilnych oraz wydziałów zajmujących się ewidencją ludności w poszczególnych urzędach.

W gminie Szczekociny w 2012 roku zmarło 105 osób, a urodziło się 65. Dla porównania w ubiegłym roku odnotowano 67 urodzeń oraz 116 zgonów. Jeśli chodzi o Włodowice, to zmalała tam zarówno liczba urodzeń, jak i zgonów.

W 2012 roku urodziło się 59 dzieci, a rok później o 19 mniej. Jeśli chodzi o zgony, to zmarły 64 osoby (2012), a rok później - 51. W Kroczycach w 2012 roku urodziło się 68 dzieci, a rok później o 11 mniej. Nieco mniej było za to zgonów - 78 w porównaniu do 81 w 2012 roku.

Większe różnice odnotowano w gminie Ogrodzieniec. Przy 90 urodzeniach w 2012 roku, rok później było ich tylko 69, a jeśli chodzi o zgony, to w 2013 roku zmarło 127 osób w porównaniu do 119 (2012).

W gminie Łazy urodziło się 146 i 152 dzieci (odpowiednio 2012 i 2013 rok), a zmarło 240 i 228 (2012 i 2013).

Podobne różnice były w Porębie, gdzie w 2012 roku urodziło się 78 dzieci, a rok później o jedno mniej. Zmarło natomiast 138, a w 2013 - 125 osób. W 2012 roku w Żarnowcu urodziło się z kolei 53 dzieci, a zmarło 68 osób. Te liczby rok później wynosiły odpowiednio - 48 i 67.

W 2013 roku w Irządzach urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej (26 do 24) i zmarło mniej osób (39 do 40). Inaczej było w Pilicy, gdzie przy 90 urodzeniach i 104 zgonach w 2012 roku, w ubiegłym te liczby wynosiły odpowiednio - 104 i 112.

Co sądzicie o niżu demograficznym w powiecie zawierciańskim? Piszcie w komentarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto