Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego znalazło się na czwartym miejscu wśród najlepszych liceów w województwie śląskim w rankingu miesięcznika "Perspektywy". Natomiast w rankingu ogólnopolskim szkoła uplasowała się dopiero na 70. miejscu. Ranking ukazał się równocześnie na łamach "Perspektyw" i dziennika "Rzeczpospolita".

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Co ważne, mikulczycki "katolik" jest jedynym zabrzańskim ogólniakiem, jaki znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w całym województwie.

- Cieszę się z tego bardzo - mówi Zofia Kozielska, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu. - Nareszcie w takich rankingach zaczęto brać pod uwagę wyniki matur, bo tworzenie rankingów na podstawie liczby olimpijczyków w danej szkole, było dla nas krzywdzące, bo jesteśmy małą szkołą. Zresztą wszystkie szkoły niepubliczne były dotychczas w takich rankingach na straconej pozycji - podkreśla Zofia Kozielska.

Natomiast w gronie najlepszych techników nie ma żadnej zabrzańskiej szkoły. Za to sąsiednie Gliwice mają aż dwa technika - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Technikum nr 3 im. prof. Stanisława Fryzego.

Autorzy rankingu brali pod uwagę sukcesy uczniów w olimpiadach, wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych (przy czym osiągnięcia z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym zostały uwzględnione z wagą podwójną). Ważna była ponadto opinia akademicka o szkole.

Dodajmy, że kilka lat temu "katolik" zajął czwarte miejsce w Polsce w rankingu tygodnika "Wprost". Tygodnik podzielił wówczas szkoły średnie na duże i małe. Katolickie liceum oceniono wśród małych.

Wiadomości

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

uyt7 (gość)

Posłałam dziecko do podstawowki i tu musze przyznac poraszka niesprawiedliwe ocenianie wyzwiska pod adresem dziecka dziecko przezylo koszmar dyrekcja wiedzac o problemach nic z tym nie zrobiła zamiotla to podywan nie polecam

Gość (gość)

Przyjacielska atmosfera, wysoki poziom nauczania i wzajemne zaufanie wśród uczniów i nauczycieli sprawia, że Szkoła Katolicka zdecydowanie należy do elity. Polecam.

Małgosia (gość)

Katolickie liceum w sposób wzorowy przygotowuje uczniów do studiów. Młodzieży pokazuje się tam, że nic nie jest niemożliwe co pomaga przy podejmowaniu decyzji co dalej. Podejście nauczycieli do uczniów jest bardzo indywidualne. Każdy, nie ważne czy jest prymusem, czy nie, ma taką samą szansę na rozwój pasji i spełnienie marzenia, gdyż ta szkoła nie odrzuca nikogo.

Ania (gość)

Nasze dziecko nigdy w tej szkole nie usłyszało, że jakieś marzenie, jakiś cel nie jest możliwy do zrealizowania. Wręcz przeciwnie. Nauczyciele bardzo pomagają uczniom w realizacji ich pasji, organizują różnego rodzaju projekty i warsztaty, byle dziecko miało szansę na samorealizację. Grono pedagogiczne stanową tutaj osoby z pasją do tego, co robią, a przez to inspirują uczniów. Bardzo dobra szkoła.

XYZ (gość)

Bardzo dobra szkoła. Moje dziecko chodziło do niej od podstawówki, aż do końca liceum i jestem bardzo zadowolona. Szkoła oferuje bardzo wysokie standardy nauczania, nauczyciele do każdego z uczniów starają się podejść indywidualnie i wyciągają z ucznia potencjał, który w nim jest. Bardzo wysokie wyniki egzaminów to nie tylko chwyt marketingowy. Polecam.

Ten i Tamten (gość)

Nasze dziecko chodziło do Katolika jakiś czas temu. Można w powiedzieć, że Szkoła Podstawowa w jakiś sposób pomogła nam w pierwszych latach nauki i wychowania. Zdecydowaliśmy się zabrać dziecko ze szkoły gdyż atmosfera w klasie, do której chodziło była nieznośna. Część dzieci ( zarówno chłopcy jak i dziewczęta) naśmiewała się z pozostałych z byle błahego powodu. W dłuższej perspektywie czasu było to nie do zniesienia. Kroki ze strony nauczycieli w mojej ocenie były zbyt mało zdecydowane by tę sytuację zmienić. Wraz z nami jeszcze dwoje rodziców zdecydowało się zabrać dziecko do szkół publicznych a w następnym roku kolejni i przyczyną nie były kwestie finansowe. Jeżeli chodzi o poziom Szkoły Podstawowej to szału nie ma, znam szkoły gdzie panuje wyższy. Oczywiście w początkowej fazie nauczania Podstawówka jest bardzo przyjazna dziecku i jest indywidualne podejście. Jednak potem dzieci wchodzą na głowę. Z tego co wiem jest ciągły problem z rekrutacją do Liceum Katolickiego ponieważ dzieci nie chcą chodzić tam po skończeniu Gimnazjum Katolickiego. Dlaczego każdy może sobie to interpretować na swój sposób. Polecam jeżeli dziecko ma silny charakter i trafi do grupy gdzie rodzice otwarci na konstruktywną krytykę a nie zapatrzeni w siebie i swoje dziecko uważający, że ich pociech jest najidealniejsza na świecie i co złego to na pewno ich nie dotyczy. Jeżeli dziecko ma słabszy charakter raczej odradzam. Zgadzam się z Piotrem.

wiola (gość)

To jest świetna szkoła, w której nauczyciele motywują uczniów i wyłapują bystrzaków. Rodzinna atmosfera i dobre warunki. Pewnie, że w publicznym jest mieszanka młodzieży, ale cóż takie życie... Nauczyciel to zawód z powołaniem: niech niosą kaganek oświaty, a nie tylko narzekają, jak to im źle w tej oświacie.

Piotr (gość)

Nie jest reprezentatywny. Przykładowo, do Liceum Katolickiego chodzą tylko wybrani. Uczniów z problemami wychowawczymi i trudnościami w nauce muszą uczyć szkoły państwowe w których trzeba ciężkiej pracy, aby ich nauczyć chociaż podstawowej wiedzy potrzebnej w życiu codziennym.