Od lipca w życie wchodzi tzw. "nowa ustawa śmieciowa". Wiemy już, ile będziemy musieli płacić za wywóz odpadów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zmieniają się przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości w gminach. Tzw. "nowa ustawa śmieciowa" zakłada, że za wywóz i składowanie odpadów odpowiedzialne będą gminy. Jest to podyktowane unijnymi dyrektywami i ma pozytywnie wpłynąć m.in. na sortowanie śmieci.

To wiadomo od dawna, tajemnicą pozostawały za to wysokości nowych stawek, które od lipca 2013 roku zapłacić będzie musiał za wywóz śmieci każdy właściciel nieruchomości. Stawki te oficjalnie poznaliśmy po ostatniej sesji Rady Miejskiej. 27 grudnia radni zatwierdzili uchwałę w tej sprawie.

Na terenie Zabrza stawki będą naliczane na podstawie ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie. Wybrać można było jeszcze spośród dwóch innych propozycji: na podstawie powierzchni lub zużycia wody.

Za każdą osobę mieszkającą w gospodarstwie zapłacimy 9,85 zł miesięcznie. I to tylko w przypadku, gdy odpady zbieramy w sposób selektywny, a więc segregujemy je. Jeśli tego nie robimy - wówczas stawka wynosi już 13,85 zł od osoby miesięcznie.

Płacić muszą również właściciele nieruchomości nieprzeznaczonych do celów mieszkalnych. Tu kluczowa będzie ilość i pojemność przygotowanych pojemników. Stawki: od ok. 40 do ponad 1500 zł miesięcznie. Mniej, jeśli odpady będą segregowane.

Wszyscy właściciele nieruchomości na terenie Zabrza, na których powstają odpady komunalne, muszą złożyć do końca stycznia deklaracje dotyczące wysokości opłat, jakie przyjdzie im ponieść od lipca. Potrzebny wniosek, a także wszelkie wymagane załączniki oraz pełny tekst przegłosowanej uchwały i dokładny wykaz stawek znajdziemy na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu

Podajemy również bezpośredni link do dokumentów.

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zabrzanka (gość)

dlaczego jeśli mam naliczoną stawkę za wywóz śmieci (decyzja podjęta przez zarządcę) 13,85 za osobę, mam segregować śmieci? Rozumiem, że jest to stawka opcji "brak segregacji śmieci", a jak idę na śmietnik, to stoją tam żółte, niebieskie i zielone kosze??

Zabrzanin (gość)

Niema to jak dobre poinformowanie mieszkańców o dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Człowiek wypełnia wszystkie druki, potem czeka w urzędzie nie wiadomo ile a na końcu się dowiaduję że powinienem mieć przy sobie kserokopie umowy z aktualną firmą która wywozi ode mnie śmieci. No tak zawsze noszę ją przy sobie tylko akurat w tym dniu została na stoliku w domu :/
na pytanie moje czy od pierwszego lipca przy wyborze selektywnym dostane worki lub kontenery żebym mógł sortować sobie odpady Pan odpowiada że NIE WIE???
To ja NIE WIEM czy w dniu 1 Lipca będzie mnie stać na kupno 4 pojemników na odpady, bo jakby nie było jest to jakaś porządna kwota do zapłacenia, dlatego wybieram opcję NIESORTOWANIA bo przecież nie będę potem płacić mandatów dla szanownej Straży Miejskiej oto że nie było mnie stać na kupno pojemników na odpady.

lokatorka (gość)

Propagowanie segregacji sobie - a kontenery na te segregowane materiały sobie.Od kilkunastu tygodni w smietniku na Wyspiańskiego.Pokoju i pl.Słowiańskim pojemników na segregowanie nie ma.Były podpalenia tych kontenerów /i całych pomieszczen/W tej chwili sa cztery zwykłe kontenery na śmieci,a mieszkańców multum.Było tak dobrze /śmietnik obudowany,zadaszony,zamykany/ a wyszło jak zawsze.Nie ma Straży Miejskiej,a meneli 100 w ciągu dni grzebie i wywleka nieczystości.Jak temu zaradzić?

stalmach (gość)

place (tylko do lipca -dzieki manka:( )19,76 na miesiac za wywoz smieci bez segregacji,teraz bede musial za to samo zaplacic 41,55.Pani prezydent gratuluje,jest pani menagerem wybitnym,tylko urwa dlaczego kosztem zwyklych ludzi???Panie prezesie moze pan tez podniesie mi zarobki o taki procent jak nasze wladze smieci.Bo dzisiejsza wyplata zbila mnie z nog!!!automotive hehehehehehehe

MAXCIO (gość)

Mieszkam niedaleko multikina. 200 metrów od klatki mam 2 pojemniki na plastik. I tyle.... Gdzie są pojemniki na szkło, którego wagowo u mnie w gospodarstwie domowym zużywa się najwięcej? Gdzie pojemniki na papier? Nigdzie w pobliżu nie ma !

zyguś (gość)

Mańka z Budką słuchajcie ,bo to do was jest.
Ten pasztet,który pan POseł nam przygotował,a pani prezydent go POparła,stawki za śmieci POdnosząc,to ja wam obojgu mówię już dziś.
Niech mi ręka uschnie jak ja wam teraz oddzielę w moich śmieciach papier od szkła,albo plastikowe flaszki wam będę gniótł,bo wam za dużo miejsca zabierają.
Co chcieliście,to będziecie mieć.
I ..uj wam do tego,czym palę w moim piecu.
Wszędzie straszaka miejskiego nie POstawicie.

Mortbi (gość)

Proszę o zlinkowanie wspomnianego w artykule wniosku bo na stronie urzędu w zakładce ODPADY KOMUNALNE widzę kupę propagandy i relacje z sesji a nie widzę druczka do pobrania.