Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Problemy z chodnikiem z XIX wieku. Otwarcie później

Justyna Toros, MAO
Może nie zawsze widać to na powierzchni, ale prace w Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu idą pełną parą. Do końca lipca zostanie przekazany już budynek z wejściem u zbiegu ulic Miarki i Jagiellońskiej. Później efektów już nie będziemy mogli śledzić idąc ulicą - prace będą bowiem trwać nadal, ale już tylko pod ziemią. Prace od września

- Do początku lipca ogłosimy przetarg na dwie ważne prace: udrażnianie chodnika od szybu Carnall i historycznego chodnika do szybu Wyzwolenie oraz na zaprojektowanie wind w szybach Wyzwolenie i Carnall - wymienia Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Zabytkowej Kopalni Guido, która nadzoruje budowę. - Od strony wejścia przy ul. Miarki już trwa udrażnianie chodnika.

Prace związane z udrożnieniem chodnika między ul. Miarki a szybem Carnall będą więc przebiegać z dwóch stron. Ułatwi to wywożenie gruzów z podziemi, a do tego skróci również prace. To będzie główny chodnik turystyczny. Jeżeli nie będzie problemów z przetargami i wyłonionymi wykonawcami, to prace nad windami i od strony szybu Carnall mogłyby się rozpocząć już we wrześniu.

I tak prace będą trwały do wiosny 2013 roku, kiedy planowo sztolnia ma być udrożniona, a windy zbudowane. Wtedy też rozpocznie się cała organizacja trasy turystycznej. Przede wszystkim trzeba będzie ją wyposażyć w odpowiednie elementy, żeby turyści byli w niej bezpieczni.

- Po organizacji trasy turystycznej otrzymamy gotowy produkt - tłumaczy Szewczyk. - Mamy nadzieję, że będzie to z końcem 2013 roku, tak, żeby po wszystkich odbiorach można było wpuścić pierwszych turystów do zwiedzania sztolni na początku 2014 roku.

Pierwotnie sztolnia miała być gotowa jeszcze w 2013 roku, ale okazało się, że trzeba zmienić rozwiązanie połączenia pod-ziemnego między skansenem przy ul. Sienkiewicza a sztolnią. Wykonanie takiego chodnika jest bowiem bardzo drogie, a niedaleko na pokładzie 510 istnieje historyczny chodnik z XIX wieku. Trzeba go udrożnić. Dlatego postanowiono go zaadaptować i przygotować szyb Wyzwolenie. Wszystko to można będzie zwiedzić podczas jednej trasy.

Przejdziemy od wejścia przy ul. Miarki chodnikiem do podziemi Królowej Luizy i stamtąd powrót do sztolni i wyjście szybem Carnall. Zwiedzanie potrwa ok. 5 godzin, w tym czasie turyści przejdą blisko 5 km. Będą jeszcze krótsze i mniej forsujące warianty tras. Turyści będą korzystać z podwieszanych i szynowych kolejek w ramach zwiedzania. Atrakcją będzie również przeszklona winda, którą zjedziemy do sztolni od ulicy Miarki.

Na razie podziemia skansenu Królowa Luiza są zamknięte. Okazuje się bowiem, że nie może być ona dopuszczona do ruchu turystycznego ze względu na bezpieczeństwo. Kopalnia Guido postanowiła jednak wyremontować ten obiekt. I tak za ok. 10 mln zostanie wykonany generalny remont, który potrwa do końca 2013 roku. Jak zapo-wiedział dyrektor Szewczyk, obie te inwestycje będą zakończone równolegle, żeby można było zwiedzać całą sztolnię.

Gluck Auf też będzie

Przypomnijmy, że turyści odwiedzający zabrzańską sztolnię będą mogli skorzystać z licznych atrakcji nad powierzchnią. Będą to interaktywne ekspozycje, które zaciekawią zarówno młodych, jak i starszych. W jednym z budynków skansenu Królowa Luiza powstanie Dolina Węgla, zaś Park 12C będzie przy ul. Sienkiewicza - na powierzchni. W parku turyści poznają cztery żywioły: ziemię, ogień, wodę i powietrze, w ten sposób wyjaśnione zostanie, jak wydobywa się węgiel, jak oświetlone są kopalnie albo jak działa system odwadniania.

Inwestycja będzie kosztować 69 mln złotych, z czego 41,5 mln zł to dofinansowanie unijne.
Nad głównym wejściem zawiśnie historyczny napis "Gluck auf! 1791", o którego powieszenie walczyliśmy na naszych łamach. Na początku miasto nie chciało na to wyrazić zgody - obawiano się wzbudzenia niepotrzebnych emocji, jednak okazało się, że dla mieszkańców miasta jest to bardzo ważne. Obok niemieckiego napisu powieszona zostanie również tabliczka "Szczęść Boże" z datą uruchomienia sztolni dla turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto