Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotspoty w Zabrzu. Zakończyła się budowa sieci bezprzewodowej i światłowodowej [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Hotspoty w Zabrzu
Hotspoty w Zabrzu Bartosz Pudełko
Mamy nowe hotspoty w Zabrzu, m.in. na skwerze przy pomniku Pstrowskiego czy wokół Urzędu Miejskiego. To efekt zakończonej budowy sieci bezprzewodowej i światłowodowej. Przewody i sygnał obejmują niemal całe miasto.

Budowa sieci oplatającej miasto trwała od 2012 roku i składała się z czterech zadań. To m.in. budowa sieci światłowodowej w centrum i dzielnicach oraz budowa nadajników sieci bezprzewodowej. Całość kosztowała ok. 30 mln zł i w 68 proc. była dofinansowana ze środków unijnych.

Hotspoty w Zabrzu. Zakończyła się budowa sieci bezprzewodowej i światłowodowej

Póki co dla zwykłych mieszkańców najistotniejsza jest sieć bezprzewodowa. W Zabrzu zbudowano sześć nadajników: na budynku UM, szpitalu przy 3 Maja, szybie kopalni Makoszowy, stadionie Górnika, budynku Mostostalu i kominie Elektrociepłowni. Sygnał obejmuje 90 proc. miasta i pozwala właśnie na uruchamianie hotspotów. W tej chwili działają one pod pomnikiem Pstrowskiego, gdzie w poniedziałek podsumowano zakończenie budowy, na pl. Wolności, w pobliżu targowiska przy Piastowskiej, przy hali MOSiR oraz na Guido. Wkrótce uruchomione mają zostać również kolejne: na pl. Teatralnym oraz przy Domu Muzyki i Tańca (te jednak powstały poza projektem ze środków miejskich).

- W kolejnych latach chcemy uruchamiać również takie punkty bezpłatnego dostępu do internetu w dzielnicach. Będziemy szukać na to środków - wyjaśnia Ewa Jasionek, zastępca dyrektora do spraw informatyzacji Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

Drugi element sieci, to blisko 80 km światłowodów w całym mieście. Połączyły one szkoły, biblioteki, urzędy i inne miejskie instytucje zapewniając im szybki dostęp do internetu. Taka sieć jest również podstawą do systemu np. wspólnej księgowości.

Warunkiem unijnego dofinansowania był okres 5 lat, w którym to miasto nie może udostępniać sieci innym podmiotom. Dlatego też nadawcy internetu czy jego odbiorcy, a więc my, nie możemy skorzystać ze światłowodów. Po upływie tego okresu sieć dostanie jednak udostępniona nadawcom.

Sieć światłowodowa i bezprzewodowa jest już również wykorzystywana do obsługi monitoringu miejskiego oraz kilkudziesięciu infokiosków w całym mieście. Jest to również baza, na której wprowadzane mogą być kolejne rozwiązania w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto