Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Kopyto, Park Dubiela, Belka. Jakie jeszcze nazwy potoczne obowiązują w mieście?

Bartosz Pudełko
Każdy wie jak trafić do Parku Dubiela. Czego nie można powiedzieć o Parku im. Poległych Bohaterów
Każdy wie jak trafić do Parku Dubiela. Czego nie można powiedzieć o Parku im. Poległych Bohaterów Bartosz Pudełko
Ile jest miejsc w Zabrzu, których potoczne nazwy weszły w nawyk tak mocno, że wyparły oficjalne?

Belka to Belka, a nie żaden Dworzec Autobusowy. Mamy tendencję do używania skrótów lub potocznych nazw. Często nawet nie wiedząc, że istnieją inne.

Nazwy się zmieniły
Najczęściej to właśnie starzy patroni ulic i placów pozostawili po sobie potoczne nazwy, których używamy do dziś. System się zmienił, niektóre ikony odeszły w niełaskę, a na ich miejsce pojawiły się inne. Stara nazwa wyryła się już jednak w świadomości i nikt nie myśli tego zmieniać.

Tak jest właśnie w przypadku Belki. Nazwa pochodzi od poprzedniego patrona ulicy, działacza komunistycznego Nikosa Belojannisa. I choć w latach 90-tych na tabliczki powrócił niemiecki poeta, to dla wszystkich zabrzan dworzec pozostał Belką.

A Waryniol, czyli okolice ul. Franciszkańskiej? Ten rejon nosił kiedyś miano os. Waryńskiego. Nazwa jest już nieaktualna, ale mimo to bez problemu znajdujemy oferty sprzedaży mieszkań "w Zabrzu na os. Waryńskiego".

To nie jest oficjalne określenie?
Czasem potoczne nazwy funkcjonują tak powszechnie, że nikt nie podejrzewa, iż to określenie jest nieoficjalne. Przykład? Ilu z Was wie, gdzie jest Park Dubiela? A ilu wie, gdzie znaleźć Park im. Poległych Bohaterów? Ta zagadka sprawiła sporo trudności spotkanym przez nas przechodniom. A przecież to jedno i to samo miejsce.

Najpopularniejszy w Zabrzu kawałek zieleni w oficjalnych rejestrach figuruje właśnie jako Park im. Poległych Bohaterów. Nie przeszkadza mu to jednak wśród ludzi nosić inne miano.

- Zawsze był to Park Dubiela i tak o nim mówiliśmy. Sądziłam, że to oficjalna nazwa i pochodzi od sąsiedniej ulicy. Pierwszy raz spotkałam się z innym określeniem - mówi pani Janina.

O 20 na Kopycie
Są i inne powody powstania potocznych nazw. Ktoś tak kiedyś owe miejsca nazwał i się przyjęło. Można tu powiedzieć właśnie o Kopycie, czyli małym skwerku na pl. Wolności.

- Nazwa pochodzi zapewne od charakterystycznego kształtu. To było kiedyś miejsce spotkań. Umawialiśmy się na Kopycie i każdy wiedział o co chodzi - mówi pan Radosław.

Tuż obok znajduje się inny charakterystyczny punkt, Okrąglak. Przeszklony budynek mieścił już w sobie restaurację, aptekę, bank i sklep. Miała tam być nawet szkoła tańca. Okrąglak zawsze był jednak Okrąglakiem.
To oczywiście tylko kilka wybranych przykładów. Zandka, Bozywerek, Guido, Pstrofa i wiele, wiele więcej.

Jak nazywacie różne miejsca w Zabrzu? Dołóżcie swoje propozycje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto