Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia w Zabrzu przyciągnie masę turystów? Podziemny port to gwarantuje

Redakcja
W przyszłym roku Zabrze ma odwiedzić rekordowa liczba turystów. Wszystko za sprawą Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. O tym, dlaczego będzie to hit, pisze Maria Olecha

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda podziemne Zabrze? Jeśli zwiedziliście kopalnię Guido, to wiecie, że atrakcji u nas nie brakuje. Ale na pewno nie płynęliście łódką w podziemnym porcie, nie jechaliście kolejką spągową i nie spacerowaliście chodnikiem z XIX wieku.

Za to w przyszłym roku takie między innymi atrakcje mają czekać na turystów, którzy odwiedzą Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Jej udrażnianie jest na półmetku. Robotnicy kopią wejście u zbiegu ulic Karola Miarki i Jagiellońskiej. Tam też powstanie budynek obsługi ruchu turystycznego.

Udrożnili także szyb Wyzwolenie na terenie dawnej kopalni Zabrze. Dzięki temu dokopali się do zabytkowego, unikatowego w skali światowej, chodnika o długości ok. 800 metrów.

- Chcemy pokazać naturalny charakter chodnika, który przecież sam w sobie jest atrakcją, bo nigdzie indziej takiego unikatu nie ma - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor kopalni Guido nadzorujący tę inwestycję.

Wejścia do sztolni będą u zbiegu ulic Miarki i Jagiellońskiej, od strony ul. Sienkiewicza oraz pod szybem Carnall na terenie skansenu Królowa Luiza. To tam turyści mają zjeżdżać oszkloną windą w dół na poziom 36 metrów. Tam ma na nich czekać podziemny port. Wejdą do łodzi, którymi popłyną niespełna 500 m do mijanki, gdzie znajdował się dawniej największy podziemny port załadowczy Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Z portu turyści przejdą do drugiej części skansenu Królowa Luiza, z XIX-wiecznymi i współczesnymi wyrobiskami o łącznej długości ponad 1,5 km. Po drodze będą oglądać m.in. pracę podziemnych maszyn urabiających.

Ta część będzie połączona z powierzchnią szybem Wyzwolenie. Będzie tam można wyjechać na powierzchnię, albo też wrócić do korytarza sztolni, aby kolejką górniczą dojechać nim do zrekonstruowanego wylotu w centrum miasta. W ten sposób turyści pokonają kolejką ok. 2 km podziemnego korytarza. Bartłomiej Szewczyk zapowiada, że atrakcji nie będzie również brakowało na powierzchni.

Zaplanowano bowiem interaktywne ekspozycje na zewnątrz. I tak w jednym z budynków skansenu Królowa Luiza powstanie Dolina Węgla, zaś Park 12C będzie przy ul. Sienkiewicza - na powierzchni. Dolina będzie interaktywną wystawą edukacyjną, szczególnie ciekawą dla dzieci. Dzieci będą mogły wszystkiego dotknąć, zobaczyć. W Parku 12C poznają cztery żywioły: ziemię, wodę, powietrze i ogień. Dowedzą się, jak się wydobywa węgiel.

Codziennie nowe informacje z Zabrza. Zapisz się do newslettera "Zabrze"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto