Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie Szkoły Podstawowej nr 21 im. Jurija Gagarina w Zabrzu-Biskupicach

Andrzej Azyan (absolwent SP nr 21 w Zabrzu z 1961 roku)
Ponoć najtrwalsze przyjaźnie zawiązują się w szkole podstawowej. Coś w tym jest skoro na stulecie powstania SP 21 w Zabrzu-Biskupicach przybyło wielu absolwentów nie tylko z Polski, ale z Niemiec. Niektórzy przez wiele lat nie odwiedzali Biskupic, ale takiej okazji nie mogli przegapić. Spotkania były wzruszające, czułe przywitania, łzy wzruszenia.

Budowę szkoły rozpoczęto w 1910 roku, a zakończono w 1911 i w tym ją poświęcono. Tempo, jak na owe czasy było imponujące. W okresie międzywojennym szkoła funkcjonowała jako Katholischen Volsschulle 32 (Biskupitz), a od 1938 roku jako 21 Volksschule.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku rozpoczęła działalność Szkoła Powszechna nr 21. Pierwszym kierownikiem był Antoni Grajpel. Potem przez 20 lat szkołą kierował Zenon Różankowski, który złotymi zgłoskami zapisał się w jej historii. W 1968 roku otrzymała ona imię Jurija Gagarina.

Wśród uczestników jubileuszowego zjazdu były dwie absolwentki, które pamiętają odległe czasy szkoły. Helena Mocha, chodziła do niej w latach 1939-1946, jej siostra Adelajda Mocha w latach 1942-1948. Obie mieszkają w Biskupicach. Z nutką nostalgii wspominały dawne lata.

– Szkoła zawsze odgrywała ważną rolę w naszej dzielnicy. Chętnie do niej chodziłyśmy. Można było w niej nie tylko uczyć się, ale bawić, rozwijać swoje zainteresowania – mówi Helena Mocha.

Dla starszych absolwentów swoistą podróżą w minione lata, było oglądanie wystawy przedstawiającej historię i obecne lata szkoły. Przygotowały ją Halina Jeziorska, bibliotekarka i Bogumiła Werner wychowawczyni w świetlicy.

– Zaraz po wojnie szkoła była miejscem, gdzie integrowały się dzieci rodzin, z różnych stron Polski – wspomina Zygmunt Hołowiński, absolwent szkoły.

– Zachowało się wiele dokumentów z różnych lat. Staramy się je usystematyzować. Zwracamy się z prośbą do absolwentów naszej szkoły, o kontakt. Chętnie nawiążemy z nimi współpracę – zapewnia Bogumiła Werner.

O historii i obecnej działalności szkoły mówił jej obecny dyrektor Jan Pająk. Szkoła posiada trzy certyfikaty: „Nauczyciel z klasą”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Jak żyć bezpiecznie, zdrowo i trzeźwo we współczesnym świecie? Kicaj zdrowo”.

Szkoła ma między innymi nowoczesne centrum multimaedialne, a 1 września bieżącego roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną. W szkole działają liczne koła zainteresowań między innymi: muzyczne, plastyczne, recytatorskie, informatyczne, matematyczne, teatralne, MUKS „Olimpus”.

Uroczystości 100-lecia powstania szkoły rozpoczęły się od odprawienia mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Potem w sali gimnastycznej odbyła się akademia. Wśród zaproszonych gości zauważyliśmy wiceminister oświaty Krystynę Szumilas, prezydent Zabrza, Małgorzatę Mańkę-Szulik.

Na wspólnym obiedzie w restauracji „Bedskid” prowadzonej przez absolwenta szkoły Jana Urbana spotkali się absolwenci i obecne grono pedagogiczne. Potem przy muzyce w wykonaniu zespołu eMc2 Edwarda Sikory, Tadeusza Kolczyńskiego (absolwentów szkoły), Marka Kolczyńskiego, Marty Hawrot bawiono się do późnych godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto