Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Pierwsza wystawa [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu Bartosz Pudełko
Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu: w środę oficjalna inauguracja działalności Muzeum Miejskiego w wyremontowanym budynku przy ul. Powstańców Śląskich, a od czwartku otwarta będzie pierwsza wystawa. Opowiadać będzie o historii tego miejsca.

Dziś Muzeum Miejskie w Zabrzu oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie - w wyremontowanym budynku przy ul. Powstańców Śląskich 3. Placówka znalazła tam przede wszystkim pomieszczenia biurowe i nowoczesne magazyny zbiorów, których brakowało jej przez ostatnie lata tułaczki po tymczasowych siedzibach. Muzeum Miejskie ma więc wreszcie swój kawałek podłogi. Główną przestrzenią wystawienniczą pozostaje wciąż Galeria Cafe Silesia, ale również w nowej siedzibie znalazła się sala wystaw. I to właśnie w niej zorganizowana zostanie inauguracyjna ekspozycja.

Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Pierwsza wystawa od czwartku

Muzealnicy na początek postanowili przypomnieć historię miejsca, do którego się przenieśli. Wernisaż wystawy "Handel, gastronomia, kultura - historia miejsca" odbył się wczoraj. Od dziś jest ona otwarta dla zwiedzających w godz. od 9 do 15 od wtorku do piątku oraz w godz. od 10 do 14 w niedziele. Cena biletu 1 zł.

Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz z archiwalnymi zdjęciami i opisem historii miejsca, w którym dziś mieści się siedziba muzeum. Pierwsze wzmianki znajdujemy na planach miasta z drugiej połowy XIX wieku. U zbiegu dzisiejszych ulic Wolności i Powstańców Śląskich mieściły się dwa budynki, których właścicielami byli: Hirschel Heinrich Haendler oraz Noa Glaser. Budynek Haendlera stał właśnie w miejscu obecnego muzeum. Właściciel sprzedał go pod koniec XIX wieku Benjaminowi Wienskowitzowi.

Nabywca zburzył parterowy budynek i rozpoczął budowę pięknej, 4-piętrowej kamienicy. Mieścił się tu dom handlowy, zaś w budynkach obok m.in. restauracje.

W 1945 roku "wyzwoliciele" Zabrza, radzieccy żołnierze, puścili z dymem okoliczne kamienice. Te, które ocalały, i tak zostały wyburzone. Ostatnie w latach 60-tych. Na ich miejscu stanął znany nam już Supersam. W samym budynku, w którym teraz mieści się muzeum, wcześniej działał sklep z wykładzinami Komfort.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto