Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizm w Zabrzu. Będziemy mieli swój szlak moderny i mapę [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Modernizm w Zabrzu (zdjęcia pochodzą z albumu wydanego przez Urząd Miejski w Zabrzu)
Modernizm w Zabrzu (zdjęcia pochodzą z albumu wydanego przez Urząd Miejski w Zabrzu) arc. UM Zabrze
Modernizm w Zabrzu. Miasto promuje swoje perełki modernizmu. Wkrótce do naszych rąk trafi mapa z najciekawszymi z nich. Będziemy mieli szlak moderny jak w Katowicach?

Tych brył nie da się pomylić z żadnymi innymi. Proste kształty, oszczędne zdobienia, funkcjonalność na pierwszym miejscu, a przy tym niesamowity urok i niewątpliwe piękno. Mowa o modernizmie. Ten nurt w architekturze w Zabrzu odcisnął się wyjątkowo mocno. Pod względem ilości i stanu, w jakim zachowały się budynki, konkurować możemy chociażby z Katowicami. Nic więc dziwnego, że wzorem właśnie stolicy województwa zabrzański magistrat postanowił wypromować Zabrzański Szlak Modernizmu.

Modernizm w Zabrzu. Będzie szlak moderny jak w Katowicach?

W Katowicach jest to sformalizowana instytucja, która skupia 16 obiektów w całym mieście. W praktyce sprowadza się to do wyznaczenia trasy pomiędzy nimi. Szlak Moderny liczy sobie tam 5,5 km długości, a na każdym przystanku umieszczone są infokioski, w których więcej można dowiedzieć się o poszczególnych obiektach.

Katowice ze swoim pomysłem wystartowały już kilka lat temu. Zabrze zaczyna teraz nadrabiać zaległości. Co prawda Zabrzański Szlak Modernizmu to termin jeszcze nieformalny, ale nie stoi to na przeszkodzie, by nasze perełki promować.

W ubiegłym roku Urząd Miejski wydał album ze zdjęciami najpiękniejszych przykładów modernizmu. Teraz oferta zostanie poszerzona. Najprawdopodobniej w maju w Wydziale Promocji Urzędu Miejskiego bądź w Punkcie Informacji o Mieście (ul. Powstańców Śląskich 2/1) będziemy mogli zaopatrzyć się w najnowsze wydawnictwo magistratu - mapę, na której zaznaczone zostały obiekty architektury modernistycznej.

Modernizm w Zabrzu. Będzie mapa z naszymi obiektami modernistycznymi

To w sumie 59 punktów ponumerowanych tak, aby bez trudu przejść cały szlak. Na trasie znajdziemy m.in. kościół św. Józefa (perłę modernizmu na skalę światową) czy św. Kamila, budynek komendy policji, Łaźnię Miejską, Dom Muzyki i Tańca, kilkanaście szkół, budynków urzędów, zabudowę placu Wolności, Traugutta czy Słowiańskiego, a nawet Park im. Poległych Bohaterów czy Miejski Ogród Botaniczny. To wszystko przykłady modernizmu.

Mapa jest czwartym tego typu wydawnictwem (po szlakach rowerowych, zabytkach techniki i publikacji "Architektura i ludzie") i kolejnym krokiem w promowaniu zabrzańskiego modernizmu.

- Ta mapa powstała z myślą o, nazwijmy to, lekkiej turystyce. Chcemy, aby każdy mieszkaniec mógł przespacerować się od pierwszego do ostatniego obiektu i poznał je. W ten sposób chcemy wypromować obiekty modernistyczne, których w Zabrzu, w stosunku do jego wielkości, jest wyjątkowo dużo - mówi Bartłomiej Bober, naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

Czy te działania promocyjne w przyszłości przyjmą formę zbliżoną do tej, którą oglądać możemy np. przy Szlaku Katowickiej Moderny?

- W przyszłości z pewnością rozwiniemy ofertę promocyjną. Teraz jednak skupiamy się na mapie. Zwróćmy również uwagę, że najważniejszy krok został już zrobiony. Mówię o renowacji tych obiektów. Wiele z nich, jak np. budynek Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji czy I Liceum Ogólnokształcącego, przeszły już remont, a to przecież jest najlepszą promocją dla architektury modernistycznej w Zabrzu - mówi Bartłomiej Bober.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto