Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekslibris dla Janoscha autorstwa Kazimierza Szołtyska z Zabrza [ZDJĘCIA]

Maria Olecha
Janosch skończył 80 lat, otrzymał honorowe obywatelstwo Zabrza, mamy rok Janoscha w Zabrzu, a ja jego twórczość znam od bardzo wielu lat. Pomyślałem, że mogę sprawić mu jakiś prezent - uśmiecha się Kazimierz Szołtysek, artysta z Zabrza-Kończyc, ceniony grafik, twórca akwareli i ekslibrisów pokazywanych na wystawach w kraju i za granicą.

Szołtysek stworzył ekslibrisy m.in. dla papieża Jana Pawła II czy światowej sławy pianisty Krystiana Zimermana. I właśnie ekslibris postanowił podarować pisarzowi urodzonemu w Zabrzu.

Ekslibris przedstawia portret Janoscha oraz fragment ul. Piekarskiej na Zaborzu. To właśnie w domu przy tej ulicy w 1931 roku urodził się Horst Eckert. Gdy patrzę na dzieło Kazimierza Szołtyska, mam wrażenie, że Janosch wprost wyrasta z ceglanego familoka.

- Dobrze pani odczytuje to, co chciałem przekazać. Chciałem symbolicznie pokazać, że on jest przesiąknięty śląskością, związany z naszą ziemią - tłumaczy Kazimierz Szołtysek.

Dzieło powstawało przez miesiąc. Jest prawie gotowe. Kazimierz Szołtysek, który tworzy już od ponad 40 lat, wykonuje ostatnie szlify i poprawki. Trzeba je jeszcze także oprawić.

Jak mówi artysta, ekslibris powstał wyjątkowo szybko, bo zazwyczaj wykonanie takiej pracy trwa znacznie dłużej. Stworzenie ekslibrisu wymaga wyjątkowej precyzji, koncentracji artysty i wprost perfekcji w wykonaniu.

- Sprężyłem się, odłożyłem inne zajęcia na bok. Chciałbym, aby prezent szybko trafił do rąk Janoscha, bo wiem, że jest schorowany. Mam nadzieję, że się ucieszy - mówi Szołtysek.

Warto podkreślić, że zabrzański artysta wykonał kilka lat temu grafikę poświęconą Horstowi Eckertowi. Podarował ją pisarzowi osobiście podczas jednej z jego wizyt w rodzinnym Zabrzu. Ekslibris wyśle pocztą.

Graweruję wiertłem dentystycznym

Rozmowa z artystą Kazimierzem Szołtyskiem

Jak powstaje ekslibris?
Najpierw robię precyzyjny szkic, potem przebijam go na folię, a następnie na płytę miedzianą lub cynkową. Ekslibris robi się w lustrzanym odbiciu. To mozolna, czasochłonna, precyzyjna praca. Jego częścią jest relief, mała płaskorzeźba. Graweruję wiertłem dentystycznym.

Jakie tematy pan preferuje?
Religijne, muzyczne, ale także architekturę i śląskość. Robiąc ekslibris dla kogoś, muszę tę osobę poznać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto