Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień bez Zakupów - a czy Ty się dostosujesz?

Aldona Minorczyk-Cichy
W Polsce Dzień bez Zakupów się nie przyjął. Większość z nas w soboty idzie do marketów
W Polsce Dzień bez Zakupów się nie przyjął. Większość z nas w soboty idzie do marketów FOT. MARCIN OLIVA SOTO
W sobotę jest Dzień bez Zakupów, jedno z oryginalnych świąt, jakie namnożyły się w ostatnich latach. Czy rzeczywiście zrezygnujemy dzisiaj z zakupów?

- To jest bez sensu. Zawsze w sobotę robię zakupy. W tygodniu nie mam czasu. Pracuję i zajmuję się dzieckiem. Nie zrezygnuję z pójścia do sklepu tylko dlatego, że ktoś sobie tak wymyślił - mówi Renata Zdebel z Kłobucka.

Święto - zapoczątkowane na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych - szybko rozprzestrzeniło się w zachodniej Europie, a od 2003 roku obowiązuje w Polsce. Obchody tego święta są wyjątkowo proste - wystarczy powstrzymać się od jakichkolwiek zakupów. Dlaczego? By zaprotestować przeciwko zbędnym zakupom w krajach rozwiniętych. Tyle tylko, że chętnych do takiej formy protestowania nie widać.

- Sobota i to na koniec listopada - to fatalny termin na Dzień bez Zakupów. Właśnie wtedy i na początku grudnia handel ma największe obroty - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik Silesia City Center.

Przez SCC w ciągu tygodnia przewija się 30-40 tysięcy klientów, miesięcznie: milion. Teraz przed mikołajkami i Bożym Narodzeniem klientów przybywa o 250 tys. Ale zakupy kochamy nawet bez specjalnej okazji. Rekordziści spędzają w sklepach nawet 10 godzin. Także mężczyźni coraz częściej przyznają się do "męskich" wypadów do centrum handlowego. Średni czas spędzony w centrum to 3 godziny - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Silesia City Center. Rekordziści potrafią buszować pomiędzy półkami nawet 10 godzin.

Dziwne święta

17 lutego: Dzień Kota - został wprowadzony we Włoszech w 1990 roku. W Polsce od 2006 roku.
23 lutego: Dzień bez Łapówki - w 2005 roku Stowarzyszenie "Normalne Państwo" podjęło inicjatywę zorganizowania Dnia bez Łapówki. Organizowane są akcje "Nie biorę, nie daję".
20 marca: Dzień bez Mięsa - idea święta narodziła się w 1985 r. Pomysłodawcą akcji była amerykańska fundacja FARM.
24 czerwca: Dzień Przytulania - pomysł Juana Manna. W 2004 roku wyszedł na ulice Sydney z hasłem "Darmowe przytulanie".
5 sierpnia: Dzień Piwa - do kalendarza wszedł dopiero w 2007 roku, a już ma rzesze wiernych fanów.
8 września: Dzień Dobrych Wiadomości - powstał w 2001 roku z inicjatywy dziennikarki Małgorzaty Bocheńskiej.


Stać cię na zakupy w drogich sklepach?Jesteś supergość!
Rozmowa z dr. Markiem Szopskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego

Dzisiaj mamy Dzień bez Zakupów, święto popularne w Stanach Zjednoczonych, u nas niezbyt. Nasze sklepy są wtedy pełne klientów. Dlaczego?
W USA też nie wszyscy się z tym świętem identyfikują, zwłaszcza że w ten weekend odbywają się wielkie przedświąteczne wyprzedaże. W poszukiwaniu przecen sklepy są wręcz szturmowane. Większość Amerykanów raczej także zapomni o tym święcie.

Czy Polacy choć raz w roku nie są w stanie zrezygnować z zakupów?
Ciągle jesteśmy spragnieni dóbr materialnych, bo one świadczą o naszym - wyższym niż innych - statusie majątkowym. Są takim jasnym sygnałem dla otoczenia, że coś się nam udało, jesteśmy zamożni, lepsi, coś więcej znaczymy. Przez zakupy także samorealizujemy się. To taka szybka i miła gratyfikacja, jaką sobie fundujemy, by we własnych oczach podnieść swoją wartość.

To tak naprawdę jest bardzo smutne. Dlaczego tak się dzieje?
No cóż, nadal jesteśmy niezbyt zamożnym krajem. Kiedy inni wykorzystywali swoją szansę, my zajmowaliśmy się pokonywaniem kłód, jakie nam pod nogi podkładała historia. Jesteśmy w niedoczasie. Ciągle nadrabiamy straty. To zaś łączy się z przekonaniem, że jeśli coś mamy, to jesteśmy lepsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto