Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza Gołonóg: czy w dzielnicy możemy czuć się bezpiecznie?

Piotr Sobierajski
Starszy aspirant Adam Rutka kieruje pracami dzielnicowych w Gołonogu
Starszy aspirant Adam Rutka kieruje pracami dzielnicowych w Gołonogu pas
Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Czy w dzielnicy możemy czuć się bezpiecznie. Z jakimi problemami na co dzień spotykają się tutaj dzielnicowi? Na ten temat rozmawiamy z kierownikiem II referatu dzielnicowych w Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, starszym aspirantem Adamem Rutką.

Dąbrowa Górnicza Gołonóg: czy w dzielnicy możemy czuć się bezpiecznie?

Jak mieszkańcy mogą się dziś skontaktować ze swoim dzielnicowym?
Dzielnicowego można oczywiście najczęściej spotkać w terenie, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy przecież znają swojego dzielnicowego. Dlatego w takim przypadku na stronie internetowej dabrowa.slaska. policja.gov.pl można znaleźć telefony do kierowników rewirów dzielnicowych albo też kontakt mailowy. Można też przyjść do komendy miejskiej policji i wtedy taka osoba zostanie przyjęta przez dzielnicowego, który akurat jest na miejscu. Sporządzi on notatkę i przekaże całą sprawę właściwemu dzielnicowemu.

To znaczy, że dzielnicowi w poszczególnych rejonach nie mają telefonów służbowych.
Tak, na razie jeszcze nie mają, ale ma się to wkrótce zmienić. Wszystko jest na dobrej drodze, więc kontakt będzie wtedy jeszcze łatwiejszy.

Ile mamy w Gołonogu rejonów dzielnicowych i jak przekłada się to na ilość interwencji?
Gołonóg podzielony jest obecnie na dziesięć rejonów. Dziewięć z nich ma swoich dzielnicowych, a w jednym przypadku mamy wakat. Ten rejon obsługiwany jest dodatkowo przez pozostałych dzielnicowych. Jedne z rejonów są większe powierzchniowo, inne nieco mniejsze, ale średnio na każdego z dzielnicowych przypada około pięciu, sześciu tysięcy mieszkańców. Wiadomo, że każdy rejon ma swoją specyfikę. To znaczy w blokowiskach i na osiedlach są większe skupiska ludzi, natomiast tam , gdzie jest zabudowa jednorodzinna, czy są to np. tereny wokół PogorIi, trzeba z kolei mieć pod kontrolą większy teren.

Czy w Gołonogu można zatem czuć się bezpiecznie? Na jakie zdarzenia muszą reagować najczęściej dzielnicowi?
Specyfika pracy dzielnicowego jest taka, że musi mieć dokładnie przygotowany plan dnia. Bo większość czasu spędza w terenie, a jedynie dwie godziny poświęca na sprawy biurowe, np. odpisywanie na pisma. Gołonóg, jak każda dzielnica w mieście, ma mniej i bardziej bezpieczne miejsca. Złą sławą cieszy się rejon ul. Sadowej, Swobodnej i Łączącej, ale dzielnicowi wszędzie muszą być czujni. Dużo spraw dotyczy kłótni i sporów sąsiedzkich, zakłócania ciszy nocnej, alkoholu spożywanego gdzieś pod blokiem. Są też oczywiście włamania do piwnic, uszkodzenia samochodów. Z tymi wszystkimi sprawami muszą sobie radzić dzielnicowi, zapoznać się z nimi, a w razie potrzeby przekazać materiały służbom kryminalnym. Zajmujemy się też targowiskiem miejskim przy ul. Poniatowskiego, a więc w grę wchodzą także kradzieże.

W kontakcie z dzielnicowymi zdarzają się różne sytuacje. Jak na nie reagują?
Dzielnicowy często musi pełnić rolę mediatora, czasami rozstrzygać sporne sytuacje. Część dzielnicowych ma także np. uprawnienia do sprawdzania pozwoleń i działania broni gazowej. Jeden z nich jest instruktorem strzelectwa i pirotechnikiem. To z reguły doświadczeni policjanci, którzy wiedzą, jak sobie radzić w terenie. Czasami zdarza się tak, że są też doręczycielami pism sądowych i wezwań.

Praca dzielnicowego to także współpraca z instytucjami.
Mamy do czynienia m.in. z przemocą w rodzinach, a to wiąże się ze ścisłą współpracą z MOPS-em i wieloma innymi instytucjami. Współpracujemy też m.in. z działkowcami, administracjami osiedlowymi i wspólnotami mieszkaniowymi, bo wiemy dzięki temu, co dzieje się w rejonach, jakie są bieżące sprawy i problemy.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto