Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Statystyki 2015 - narodziny, śluby, jubilaci

Magdalena Nowacka-Goik
arc prywatne
Bytom : Statystyki 2015 - narodziny, śluby, jubilaci. W 2015 roku aż 24 bytomian zdmuchiwało 100 i więcej świeczek na urodzinowych tortach. A najwięcej par pobrało się w czerwcu.

Bytom : Statystyki 2015 - narodziny, śluby, jubilaci. Najmłodsza panna młoda miała 16 lat. Najstarsi bytomianie: po 104
Pierwsza pozytywna wiadomość jest taka - w ubiegłym roku urodziło się w Bytomiu więcej dzieci niż w roku 2014. Dwa lata temu było to 1671 urodzeń, a w 2015 (do 18 grudnia) zarejestrowano 1737 urodzeń. Nie oznacza to jednak niestety, że automatycznie przybyło nam tyle samo nowych mieszkańców. Bo w Bytomiu rodziły też mamy z miast ościennych.
- Informacje które posiadamy, dotyczą osób zmarłych w Bytomiu, a niekoniecznie bytomian; takich statystyk USC nie prowadzi - wyjaśnia Waldemar Świerczek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bytomiu. Zatem w 2014 zmarło w Bytomiu 2176 osób, a w 2015 już niestety więcej - do 18 grudnia zarejestrowano 2267 zgonów. Spada natomiast liczba nowożeńców, którzy biorą ślub w Bytomiu. - W 2014 było 687 ślubów, a w ubiegłym roku - 634 - mówi. Co jednak interesujące, nieznacznie, ale jednak, wzrasta liczba ślubów cywilnych, a spada liczba konkordatowych. Porównując to analogicznie, czyli rok 2014 i rok 2015, cywilnych było 349 i 355, a konkordatowych 338 i 279. Dwa lata temu poza USC i kościołem odbyły się śluby w szpitalu i w areszcie. W roku minionym także były one udzielane w tych miejscach, a dodatkowo dwa w restauracjach.

Małżonek z Turcji lub z Białorusi

Coraz więcej mamy też w naszym mieście par, wśród których przynajmniej jedno z małżonków jest cudzoziemcem. W tym roku w rejestrach bytomskiego USC pojawili się świeżo upieczeni małżonkowie z Turcji, Francji, Białorusi, Hiszpanii i Włoch. W sumie takich „międzynarodowych” ślubów było 6. O jeden mniej niż w roku 2014. Dwa lata temu stan cywilny zmieniali u nas obywatele Tunezji, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Niemiec i Ukrainy.- Najmłodsza osoba, która (za zgodą sądu) wzięła w 2015 roku ślub w Bytomiu, miała 16 lat. Najstarsze osoby zawierające związek urodzone są w latach trzydziestych, w ubiegłym roku było to dziesięć par - informuje Waldemar Świerczek

Jakie miesiące wybierano w Bytomiu, aby złożyć przysięgę małżeńską? Oczywiście te z literką „r” w nazwie. W 2014 roku aż 123 pary wzięły ślub w sierpniu. W roku ubiegłym, oblężonym przez nowożeńców był czerwiec - wybrało go 116 par. Najmniej preferowanym był zarówno w ubiegłym roku, jak i dwa lata temu, luty. Sporo jest par, cieszących się długoletnim związkiem małżeńskim. W 2015 roku, jubileusz wspólnie przeżytych 50 lat, czyli „złote gody”, świętowało aż 119 par. „Diamentowe gody” (60 lat związku małżeńskiego) obchodziło w Bytomiu 21 par.

Na tortach świeczki ledwo się mieściły

Nie zabrakło również osób, które na swoich urodzinowych tortach musiało zdmuchnąć 100, a nawet więcej świeczek. W minionym roku 11 mieszkańców Bytomia świętowało setne urodziny. Trzy osoby dodały po jeszcze jednej świeczce na torcie. Aż 7 osób świętowało 102. rocznicę urodzin, jedna osoba - 103. Dwoje najstarszych mieszkańców ukończyło w 2015 roku 104 lata.

Stan cywilny zmienili w minionym roku także dwaj włodarze naszego miasta
Wiceprezydent Andrzej Panek, wziął ślub w czerwcu 2015 roku. Byli jedną z dwóch par w Bytomiu, które uroczyste „tak”, powiedziały sobie nie w Urzędzie Stanu Cywilnego, a w lokalu, gdzie odbywało się przyjęcie weselne. W przypadku wiceprezydenta i jego małżonki, była to restauracja The Piano. Ślubu udzielił im prezydent Damian Bartyla. Cztery miesiące później również on sam stanął na ślubnym kobiercu. Uroczystość nie odbyła się jednak w Bytomiu, tylko w w pałacyku koszęcińskim, w którym swą siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Natomiast w tym roku bytomski prezydent doczeka się potomka. Wiemy, że będzie to syn i na świat przyjdzie w połowie lutego. Jak będzie miał na imię? Najbardziej popularne imiona nadawane dzieciom urodzonym w ubiegłym roku w Bytomiu to dla dziewczynek: Julia, Zuzanna, Amelia, Lena, Maja i Emilia, a dla chłopców Kacper, Adam i Jakub. Prezydent Bartyla zdradził, że jego syn będzie miał jednak na imię Stanisław. Razem z żoną postanowili, że dla chłopca on wybierze imię.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto