(© Jason Hutchens/Wikimedia Commons)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pora na podsumowanie roku. Ilu zabrzan nam przybyło? Ile ślubów wzięliśmy? Jakie imiona najczęsciej nadawaliśmy dzieciom? Oto rok 2012 w zestawieniu Urzędu Stanu Cywilnego

Podobno jest kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. Ale przecież nie zaszkodzi zerknąć do zestawień Urzędu Stanu Cywilnego. Nie zamierzamy przecież na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Ot, garść ciekawostek.

Urodziło się więcej dzieci

Na początek wyjaśnienie. Dysponujemy danymi do dnia 19 grudnia 2012, nie do końca roku. Porównując więc ten rok z rokiem ubiegłym musimy pamiętać, że nie jest to zestawienie w stu procentach miarodajne.

Mimo to, już możemy stwierdzić, że w 2012 roku urodziło się więcej zabrzan niż rok wcześniej. W 2011 roku było to 1234 dzieci, zaś do 19 grudnia 2012 mamy już 1299 zgłoszonych noworodków.

Było również mniej zgonów. W 2011 - 1933 osoby, 2012 - 1855.

Rzadziej bierzemy ślub

W 2011 roku na ślubnym kobiercu (czy to w urzędzie czy w kościele) stanęło 961 par. W dobiegającym końca roku jest nieco gorzej. Stan na 19 grudnia - 870 ślubów.

Miłość na wiek nie patrzy

Małżonkowie nie muszą być przecież rówieśnikami. Przykłady?

Rekordowa różnica wieku w tym roku podczas zabrzańskich ślubów wyniosła, uwaga, 34 lata. Zdarzały się również przypadki 31, 28 i 22 lat różnicy. We wszystkich tych przykładach to panowie byli starsi od swoich wybranek.

Ale działa to i w drugą stronę, z tym, że już nie na taką skalę.

W przypadkach, gdy to małżonka była starsza największa różnica wieku wyniosła 14 lat. Były również przypadki 13 i 11 lat.

Kiedy najwięcej ślubów? Tu sytuacja nie zmienia się od lat. Najbardziej oblegane miesiące, to kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i grudzień. W tym ostatnim przypadku działa widocznie magia świąt.

Julia i Kacper

Gdyby dzieci urodzone w Zabrzu w 2012 roku miały się ze sobą spotkać, to rachunek prawdopodobieństwa mówi, że tak właśnie by się nazywały. Są to bowiem najpopularniejsze imiona w tym roku. Oba nadawane po 39 razy.

Wśród dziewczynek sporo urodziło się również Maj (35) i Natalii (29). Dla chłopców rodzice z chęcią wybierali imiona: Jakub - 36 razy i Filip - 30 razy.

Okazało się również, że zabrzańscy rodzice są dość ostrożni w nadawaniu dzieciom nietypowych imion. Nie było ich wiele i nie były szokujące. Nie oznacza to jednak, że nie brakowało bardziej oryginalnych pomysłów. Poniżej kilka wybranych przykładów:

Selena, Viviene, Emilie, Gloria, Mia - to dziewczynki.
Wśród chłopców wyróżnili się: Nicolas (dwa razy), Ryan, Braian, Simon, Goran, Joel oraz Armani.

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Olga (gość) (jog)

Ja dałam synowi na imię Goran. Macie z tym jakiś problem?? Bo nie wydaje mi się zebyście byli tymi starymi dupniętymi babami spod kościoła...

onaa (gość)

ludzie z nizszych sfer tak dają na imię swoim dzieciom,poniważ chcą poprzez imię się 'wybić' być nieprzeciętnym,zwrócić uwagę itd. jakby to miało coś zmienić;/ kiedyś był na ten temat program w tv

Curt (gość) (natalia)

Na chrztach w mojej parafii zawsze jest co najmniej jedno tego rodzaju imię i to nie nadawane przez romów, więc możesz sobie darować te rasistowskie brednie.

daro (gość)

jak to jest z imionami, gdy rodzicami są imigranci lub cudzoziemcy. Czy mogą nazwać pociechy Svietłana, Helmut, Rihanna...?

a,m (gość) (jog)

Simon to nic niezwyklego ale reszta...Joel brzmi dobrze ale nie na polskie warunki, zreszta jak pozostale ale Armani to juz perwerzja!

s (gość) (jog)

Sądziłem że urzędnik może zabronić nadania takich imion...
Jedyny zrozumiały przypadek takiego postępowania to wyjazd za granicę, gdzie te imiona są "typowe".

usc (gość)

czy USC skreślił z ewidencji Ilonę i Małgorzatę Kazimieruk wywiezionych na zagładę do Włodawy na rozkaz dyrektora MOPR w Zabrzu

jog (gość)

Ryan, Braian, Simon, Goran, Joel oraz Armani - juz wspolczuje tym dzieciom jak pojda do szkoly;/ kto daje tak dzieciom na imie?;/