Wybierz region

Wybierz miasto

  Badania z certyfikatem

  Autor: Marlena Polok-Kin

  2005-05-09, Aktualizacja: 2005-05-09 11:30 źródło: Dziennik Zachodni

  To już trzynasta „Biała niedziela” w Śląskim Centrum Chorób Serca. I obawialiśmy się, że pechowa z powodu aury – mówi dr Gabriela Mercik, organizatorka imprezy.

  To już trzynasta „Biała niedziela” w Śląskim Centrum Chorób Serca. I obawialiśmy się, że pechowa z powodu aury – mówi dr Gabriela Mercik, organizatorka imprezy. A tymczasem, pomimo ulewnego deszczu, tłumy pacjentów skorzystały z naszej propozycji i postanowiło sprawdzić stan swojego zdrowia.


  „Profilaktyka choroby wieńcowej” – pod takim hasłem pracownicy Śląskiego Centrum Chorób Serca zaprosili do korzystania z bezpłatnych badań i szeroko otwarli podwoje swoich przychodni. Tam i na placu obok szpitala, pod wielkim namiotem, można było m.in. sprawdzić poziom cholesterolu i cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, zrobić sobie ekg, spirometrię i – najogólniej mówiąc – zmierzyć i zważyć swoje ciało pod kątem grubości tkanki tłuszczowej. Radami służyli lekarze, rehabilitanci, dietetycy. Specjaliści podpowiadali także, jak skutecznie rzucić palenie. Wszystko to z myślą o ulżeniu swojemu sercu.

  Pielęgniarki Barbara Cisak i Monika Parys uwijały się jak w ukropie, aby opanować ogonek pacjentów, ustawiających się do ich stolika, przy którym oznaczały poziom cholesterolu i cukru we krwi. Jak nam powiedziały, wielu pacjentów ma nieleczone nadciśnienie i diagnostyka w czasie takiej imprezy, jak ta, owocowała skierowaniem do specjalisty. Wśród ludzi, których spotkaliśmy wczoraj w Zabrzu, wielu już od lat regularnie korzysta z „Białych niedziel” w SCCS.

  Należy do nich Lidia Mazur. Pielęgniarki potrwierdzają, że o zdrowie szczególnie dbają panie po czterdziestce. I to one też namawiają do badań profilaktycznych swoich bliskich.

  – To niepowtarzalna okazja sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Robię tu badania regularnie, na szczęście wszystko jest w porządku, ale w rejonie trudno się doprosić o jakiekolwiek skierowanie – tłumaczy Lidia Mazur.
  Podobnego zdania jest Halina Dela, która cierpliwie stawała w ogonkach do wszystkich stolików, korzystała także z porad specjalistów. Z plikiem wyników przeprowadzonych tu badań wybierała się do dyżurującego podczas „Białej niedzieli” kardiologa.

  – Trzeba wykorzystać taką okazję. Zwłaszcza w tych czasach, kiedy lekarze pierwszego kontaktu jak mogą odciągają wypisanie skierowania do kardiologa, czy na badania. A tu proszę, mam już cały plik wyników – cieszyła się nasza rozmówczyni.

  Wczorajsza impreza zbiegła się z wręczeniem ŚCCS Certyfikatu Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz certyfikatu przyjęcia placówki do Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.